Masz wolne dziś? - zobacz też i to.

Dyskusja

Zawał serca - pierwsza pomoc


Liczba odsłon: 99946.
Otrzymana ocena: 74.
Partner portalu: dołącz do nas już teraz.
Czas trwania: 3m 38s.


Niżej macie dyskusje o Zawał serca - pierwsza pomoc

Zawał serca - pierwsza pomoc - Jak miec serca zawal?

1. Nie palic papierosy!

2. Nie pij Piwko i Wudke!
- jakby ktoś miał problemy ze zdrowiem to mu robot ratunkowy od razu w drukarce 3D dodrukowuje tkankę i przeszczepia, no ale sztuczna inteligencja już pokonała choroby a nawet większość cierpienia i zła, więc nie ma takiej potrzeby, no i w praktyce robot ratunkowy ze swoim człowiekiem częściej imprezuje niż go ratuje;p UFF TROCHĘ SIĘ ROZMARZYLEM ;(
- jest rok 2023 albo nie wiem 2034, Polską rządzą kwantowe SUPERKOMPUTERY. na każdej ulicy stoi sobie robot i rozdaje ludziom zdrowe żarcie, opowiada optymalnie dopasowane żarciki itp. już nie trzeba wkuwać wikipedii bo można ją sobie podłączyć bezpośrednio przez jakiś neuro- interfejs - moja 120-letnia babcia dzięki temu zrobiła czarny pas karate w 2 tyg i mgr z fizyki w miesiąc, pali trawę już tylko raz w tygodniu a teraz przymierza się do przebiegnięcia 100m poniżej 10 sekund!
- Pani Ewelino, pozwolę sobie się z Panią nie zgodzić. Pan Surmacz, jest instruktorem ERC (Europejskiej Rady Resuscytacji). Wytyczne tej organizacji, dopuszczają postępowanie o której Pan Surmacz wspomina. Dodam, iż na tych wytycznych postępowania opiera się całe europejskie ratownictwo medyczne. Pozdrawiam
- biedny pan
- Gorzej jak się ją strzepie :/
- @jaarex Co tak nie wygląda? Że ludzie bali by się udzielić pomocy ze względu na ubiór? Przecież sam piszesz, że otrzymałeś pomoc więc sam sobie zaprzeczasz..
- Miałem zawał serca i w cale to tak nie wygląda! Ten film to poradnik dla studentów! Pomoc osób postronnych jest zależna od wielu czynników takich jak wygląd, ubiór i zachowanie. W psychice człowieka jest za kodowane "nie zbliżaj się do nie znajomego" U mnie zawał przebiegł nagłą utrata przytomności oraz po odzyskaniu przytomności odczuwaniem ciepła, było mi duszno. Ktoś zadzwonił po pogotowie i zabrali mnie do szpitala.
- Nitroglicerynę można podać ale jeżeli on ja sam weźmie a zazwyczaj ją ma przy sobie ;)
- Ktoś zapomniał o bardzo ważnej rzeczy, jako, że nie jesteśmy ratownikami nie możemy podawać żadnych leków, nawet jak ktoś ma astmę nie można samemu poddawać go inhalacji.
- @TwardzielXXL Hehe. Tak jeszcze dopisując - oczywiście brakło myślnika 75-325 mg - żeby już temat zamknąć. W pogotowiu również spotyka się baaaaardzo ciekawe sytuacje i równie ciekawych ludzi (pacjentów). Kiedyś chyba książkę na ten temat napiszę. :)
- @szczepan19901990 No rozumiem ale warto było sprostować, żeby nikt przypadkiem tu nie przeczytał, że tyle trzeba wziąć i później nafaszerował siebie czy kogoś innego takimi dawkami. Ja mimo krótkiej jak dotąd pracy w aptece wiem, że ludzie są zdolni do wielu dziwnych rzeczy. Np. - Proszę Pana po tej insulinie wczoraj bardzo źle się czułam... - A zjadła Pani wczoraj normalnie? - A nie bo coś nie byłam głodna. - Ale insulinę Pani wzięła? - No oczywiście, ale bardzo mi zaszkodziła.
- @TwardzielXXL ta duża liczba to tylko błąd kopiowania z pdfa (z wytycznych PRC) :P Było ich więcej, ale na tego nawet uwagi nie zwróciłem. PS. Ja pogotowia nie wzywam, to ja jestem wzywany :P
- @szczepan19901990 Nie wiem gdzie podawano 75325 mg ASA ale zabiło by to bizona gdyż maksymalna dawka jednorazowa ASA wynosi 1000mg (wg FPVI), a działa przeciwzakrzepowo (dokładnie antyagregacyjnie) już w dawce 75 mg. A polopiryna S zawiera z tego co pamiętam 300mg (1 tabletka). Nitroglicerynę jak najbardziej można podać z tym, że jeśli to naprawdę ostry zawał, to generalnie poznaje się go właśnie na podstawie braku reakcji na nitraty stąd natychmiast wzywać pogotowie !!! Nie zastanawiać się!
- Facet który gada wygląda jak Jack z Zagubionych ;DD
- Nitrogliceryna jest skutecznym lekiem w przypadku wieńcowego bólu w klatce piersiowej. Wpływa również korzystnie na układ krążenia, np. poszerzenie łożyska żylnego, rozkurcz tętnic wieńcowych oraz, w mniejszym stopniu, tętnic obwodowych. Nitrogliceryna może być podana gdy skurczowe ciśnienie tętnicze jest wyższe niż 90 mm Hg oraz występują dolegliwości bólowe w klatce piersiowej. To wszystko z wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji.
- Dane z wielu dużych badań z randomizacją wykazują zmniejszoną smiertelność u pacjentów przyjętych do szpitala z rozpoznaniem OZW, którym podawano 75325 mg kwasu acetylosalicylowego (Acetylsalicylic Acid — ASA). Kilka prac sugeruje zmniejszoną śmiertelność, gdy ASA podawano wcześniej. Zaleca się jak najwcześniejsze podanie ASA wszystkim pacjentom z podejrzeniem OZW, za wyjątkiem osób z udokumentowaną alergią na ASA.
- NIe rozumiem tylko w jaki sposób ma pomóc "podanie aspiryny do rozgryzienia" skoro następnie ine można tej osobie podać wody do jej przepicia...